Stołek został popularnym meblem już w baroku, siadały na nim wysoko urodzone damy w obecności króla. Współcześnie, kojarzy się głównie z okresem PRL-u, wówczas w małych pomieszczeniach często zastępował krzesło, będąc meblem na każdą okazję. Stołki dzięki niewielkim rozmiarom i kształtnej formie, nie rzucają się w oczy, a są bardzo pomocne, nie tylko w kuchni.
Stołki – różne rodzaje i funkcje
Stołki w odróżnieniu od innych mebli mogą pełnić wiele funkcji, przy ich pomocy można sięgać do wysokich półek, są bardzo przydatne dla niższych osób, przydają się w trakcie gotowania z dziećmi w kuchni, mogą odgrywać rolę stolika na kawę na tarasie. Najpowszechniejsze rodzaje stołków to między innymi:
- niskie stołki, pełnią funkcję podnóżka, przydają się w salonie, podczas oglądania telewizji,
- stołki do przedpokoju, najlepiej w tej roli sprawdzają się prostokątne meble, na których można wygodnie się oprzeć, zakładając buty,
- stołki tapicerowane, wykorzystywane często jako alternatywa dla krzeseł w jadalni, kiedy jest niewiele miejsca,
- stołki do kuchni, nie muszą wyglądać tak dobrze, jak te do salonu, czy jadalni, ale powinny charakteryzować się głównie dobrą jakością wykonania i wytrzymałością być łatwe w czyszczeniu, ponieważ w kuchni pełnią wiele praktycznych funkcji,
- stołki barowe hokery są praktyczne, jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni, doskonale sprawdzą się również w kuchni, są oryginalne i funkcjonalne, dostępne są również modele, w których można regulować wysokość siedziska.
Stołek jako designerski dodatek
Stołki mogą być niebanalną ozdobą pomieszczenia, na uwagę zasługują projekty, które mogą być małymi dziełami sztuki, wykonywane są często z nietypowych surowców. Drewniane stołki w formie pnia drzewa mogą służyć nie tylko do siedzenia, ale pełnić także rolę stolika. Na zewnątrz domu można zastosować znakomite rozwiązanie w postaci stołków z wbudowanym oświetleniem. Do pokoju dziecięcego dedykowane są stołki o nietypowych kształtach zwierząt bądź samochodów.